besi
16 مرداد 1401 - 10:47

طنین یا حسین (ع) در دروازه کربلا

کرمانشاه- ایرنا- همه آمده بودند تا عشق و ارادت خود را به شهدای دشت کربلا نشان دهند و با اجرای یک عزاداری سنتی یک روز خاص را در تاریخ کرمانشاه، دروازه کربلا و سینه ستبر ایران اسلامی به ثبت برسانند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مراسم عزاداری هشتم محرم با عنوان «اجتماع بزرگ عاشوراییان» با حضور گسترده و عاشقانه اقشار مختلف مردم، هیات‌های مذهبی و مسوولان استان در حدفاصل میدان انقلاب تا میدان آیت الله کاشانی کرمانشاه برگزار شد.

حضور خانواده های معظم شهدا در این مراسم پرشور و چشمگیر بود. یکی از فرزندان شهدا می گفت: بابای قهرمانم امروز جای خالیت را بیش از هر زمان دیگری خالی یافتم. امروز به وسعت همه تنهایی های عالم تنها بودم. نبودنت را امروز بیش از هر زمان دیگری احساس کردم. وای که چقدر به بودنت نیازمند بودم، چقدر دلم می‌خواست کنارم بودی و با هم شور و شعور عزاداران حسینی را به نظاره می نشستیم.

وقتی مادر پیری را دیدم که لنگ لنگان خود را به دنبال جمعیت می‌کشاند با خود گفتم شاید چون من گمشده ای دارد. قطرات اشک زیرچشمانش گواهی می‌داد که غمی بزرگ در سینه دارد.

پدری را دیدم که کودک خردسالش را بر شانه گذاشته و سینه زنان و حسین گویان می رفت تا دُردانه نازنینش را با عشق حسین آشناتر کند.

مادری جوان در حالی که کودکی در آغوش داشت به پهنای صورتش اشک می‌ریخت. سربند یا علی اصغری که بر پیشانی کودک نقش بسته بود گواه آن بود که قرار است دست پرورده شش ماه حسین باشد.

یکی دیگر از فرزندان شهدا در این مراسم با پدر شهیدش درد دل می کرد و می گفت: باباجان راستی تا یادم نرفته از یکی از همرزمت بگویم که همیشه می‌گفتی دو پایش را در ارتفاعات بازی دراز جا گذاشته. پرافتخار و سربلند بر روی ویلچر کهنه و رنگ و رو رفته اش نشسته و مرکب عشق و اخلاصش را چه پیروزمندانه جلو می راند تا از دیگر دلدادگان حسین عقب نماند. من این ها را می دیدم و دلم برایت تنگ و تنگ تر می شد اما به یک باره طنین صدایی را در خودم شنیدم که می گفت آرام باش عزیزم به خود ببال که تو فرزند همانی که برای دفاع از مکتب حسین و حریم زینب جان خود را فدا کرد.

آنجا بود که دریافتم همه اینان که عاشقانه بر سر و سینه می کوبند در واقع رهروان راهی هستند که تو با عشق و دلدادگی انتخاب کردی.

فرزند شهید دیگری می گفت: بابا دیگر چه بگویم از ارادت مردمان شهرم به آقایت حسین. دلم می‌خواهد تمام این عشق و دلدادگی را برایت بگویم. آمده ام چشمان تو باشم ولی گویی تلنگری مرا به خود آورد که بابای شهیدت اکنون همنشین حسین و یاران وفادارش است. دل بزرگ دار و غم مخور که پدر مدت‌هاست از آن بالا هوایت را دارد.آنجا بود که لبخندی هرچند تلخ و از سر بینوایی بر لبم نشست و به ناگاه لیوانی شربت نذری را از دست پسرکی نوجوان گرفتم تا طعم شیرینش در کام خشکیده ام بماند.

سازمان تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه به دنبال حضور پرشور مردم و مسوولان استان در اجتماع بزرگ عاشوراییان اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: امروز اجتماع باشکوه مردم ولایتمدار کرمانشاه ثابت کرد که این استان نه تنها خط مقدم جبهه‌های حق علیه باطل در خط مقدم دفاع از حریم اهل بیت نیز می‌باشد.

این اطلاعیه افزوده است: اجتماع امروز نشان داد خط سرخ شهادت حسینی غایت آمال و آرزوی کرمانشاهی آن است که وارث شجاعت و شهامت و صداقت و غیرت حسینی هستند.

در اطلاعیه سازمان تبلیغات اسلامی کرمانشاه عنوان شده است: همه آمده بودند و مادرانی را مشاهده کردیم که فرزندانشان را برای سربازی بقیه الله روی دست گرفته بودند و صحنه‌های زیبا که از وصف شأن عاجزیم.

در پایان این اطلاعیه آمده است: برخود وظیفه می‌دانیم از نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمانشاه آیت الله علما، امیری مقدم استاندار، سردار ریحانی فرماندهی سپاه پاسداران، سردار جاویدان فرماندهی نیروی انتظامی سردار جاویدان، امیر طاهری فرماندهی ارتش و دیگر مدیران استان، هیئت‌های مذهبی شهرستان کرمانشاه، کانون مداحان و شورای هیأت مذهبی استان، همه خبرنگاران و خبرگزاری‌ها، ستاد امر به معروف و نهی از منکر، نیروهای جهادی و انقلابی قرارگاه فاتحین و همه عزیزانی که قدمی در این راه نیک برداشته‌اند تقدیر و تشکر نماییم.»

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 544762